viera
31 شهریور 1401 - 12:21

پرداخت ۲۹ میلیارد تومان تسهیلات به بافندگان فرش استان همدان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان گفت: امسال ۲۹ میلیارد تومان تسهیلات به بافندگان فرش در استان همدان پرداخت شد.

ظاهر پورمجاهد در کمیته فرش استان همدان،گفت: این تسهیلات با سود چهار درصد در قالب طرح مشاغل خانگی و در راستای توسعه صنعت فرش دستباف استان به ۵۰ نفر پشتیبان و ۶۸۴ نفر بافنده مستقل در همه شهرستان‌های تابعه پرداخت شده است.

او افزود: در این زمینه باید از دانش آموختگان رشته تولید و باف فرش و همچنین دانشجویان این رشته در حوزه کارشناسی و همچنین مدیر امور فنی کارخانجات فرشبافی استفاده موثر و بهینه کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان می گوید: فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند بطور مستقل تسهیلات دریافت کرده و نسبت به تاسیس کارگاه‌های متمرکز در کشور اقدام کنند.

پورمجاهد افزود: صنعت فرش در استان همدان ظرفیت قابل توجهی برای اشتغال آفرینی و ارز آوری دارد و برای توسعه آن از سرمایه گذاران داخلی و خارجی دعوت و حمایت می‌کنیم.

او می گوید: فعالان عرصه فرش دستباف، کارگاه‌های فرش دستباف، شرکت‌ها، تعاونی‌ها و اتحادیه‌های مربوطه از ثبت‌نام در سامانه مودیان و پرداخت مالیات به شرط داشتن برگ سبز صادرات معاف هستند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان با بیان اینکه استان همدان رتبه دوم پوشش بیمه روستایی و عشایری کشور را کسب کرده است، افزود: استفاده از مزایای بیمه روستایی و عشایری جایگزین خوبی برای فرش‌بافان فاقد بیمه تامین اجتماعی در استان است و قالیبافان ساکن شهر‌های بزرگ هم می‌توانند از ظرفیت این بیمه استفاده کنند.

پورمجاهد افزود: برای تولید فرش دستباف و رقابت با کشور‌های دیگر باید به سلیقه و نیاز بازار‌های مصرف توجه کرد و آگاهی و اطلاع از سلیقه، رنگ، طرح و اندازه مورد نظر در بازار‌های جهانی عامل مهم و موثری در جهت افزایش کیفیت و فروش مناسب فرش ایرانی است.

باشگاه خبرنگاران جوانهمدانهمدان

شناسه خبر: 751642