viera
31 شهریور 1401 - 14:47

ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در یزد مستلزم تامین آب است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد گفت: تحقق انتظارات کشور در راستای افزایش تولید و ایجاد فرصت‌های شغلی مستلزم تامین آب استان به ویژه آب قابل شرب است.

به گزارش خبرگزاری فارس در یزد، مجید دهقانی‌زاده، ظهر امروز در بیست و دومین نشست مرکز راهبردی پیشرفت و عدالت استان که با محوریت ارایه گزارش اقدامات و برنامه‌های شرکت آب نیرو در طرح انتقال آب از سد خرسان ۳ به استان که با حضور نمایندگان این شرکت برگزار شد، اظهار کرد: در کشور و استان همه می‌دانند مساله آب و تامین آن سر فصل و سرآمد تمامی موضوعات و مشکلات است.

انتقال آبوی با اشاره به این‌که نباید فرمایش حضرت آقا روی زمین بماند، افزود: برای تحقق آن باید تلاش مضاعف کرد که در غیر اینصورت جایگاه خوبی را برای نظام و مجموعه دولت در پی نخواهد داشت.

حضرت آقاخوبیرئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد با استناد به این‌که استان یزد استانی صنعتی، معدنی و تولیدی در کشور بوده و انتظارات خاصی از آن وجود دارد، تاکید کرد: تحقق انتظارات کشور در راستای افزایش تولید و ایجاد فرصت‌های شغلی مستلزم تامین آب استان به ویژه آب قابل شرب است.

دهقانی‌زاده با توجه به این‌که به لحاظ خالص مهاجرپذیری در کشور سومین استان مهاجرپذیر هستیم، افزود: بخش قابل توجهی از جمعیت استان را مهاجرینی تشکیل می‌دهند که عمدتا مجرد بوده و با هدف دریافت شغل مناسب به استان مهاجرت کرده‎اند، آیا با این وجود نباید زیرساخت‌های آن که مهمترینش تامین آب است فراهم شود؟

وی به عدم تعادل و توازن در برداشت و مصرف از منابع زیرزمینی آب  در استان اشاره کرد و از کیفیت نامطلوب آن در ادغام با حداقل آب انتقالی سخن گفت و اذعان کرد: انتظار می‌رود شرکت آب نبرو به عنوان مجری طرح انتقال آب از سد خرسان ۳ به استان اتفاق متفاوتی را رقم زند.

در ادامه نیز نمایندگان شرکت آب نیرو به ارایه گزارش و اقدامات این شرکت در خصوص طرح انتقال آب از سد خرسان ۳ به استان یزد پرداختند و از مشکلات عدم تامین منابع مالی و تهیه ورق مصرفی یرای اجرای هرچه زودتر این طرح سخن گفتند.

تسریع در آماده سازی و ارسال مستندات ماده ۲۳ به سازمان برنامه و بودجه کشور توسط شرکت آب نیرو، پیگیری لازم جهت تخصیص منابع از محل تهاتر نفتی بانک پاسارگارد و طرح شهید سلیمانی و ارایه گزارش شرکت آب نیرو در این خصوص به استان، پیگیری تشکیل نشست هماهنگی با سایر استان‌های سهیم در این پروژه، تسریع در فروش اراضی کوثر و تامین مالی ورق مصرفی و تسریع در آماده سازی و فروش اراضی شرکت آب منطقه‌ای برای تامین منابع مالی این طرح از جمله مصوبات این نشست بود.

سازمان برنامه و بودجه کشورطرح شهید سلیمانیانتهای پیام/الف

منبع: فارس
شناسه خبر: 751984